Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Muhteşem PSİKOLOJİK Faydası

Kaynak: https://www.egitimpedia.com/yabanci-dil-ogrenmenin-10-muhtesem-psikolojik-faydasi/

1. Beyni geliştirir.

Beyindeki dil merkezleri, başarılı dil öğrenmenin bir sonucu olarak gelişiyor ve büyüyor. Ne kadar iyi öğrenirseniz, beynin bu hayati bölgeleri o kadar çok gelişiyor ve büyüyor. (Mårtensson et al., 2012).

 

2. Bunamadan (Demans) kurtarır.

İki dillilik, Alzheimer hastalığına yatkın kişilerde hastalığı yaklaşık 5 yıl erteliyor. (Craik et al., 2010). Oldukça inanılmaz görünüyor, ama yeni çalışmalar da bu sonucu destekler nitelikte. Bu şöyle özetlenebilir: Başka bir dil öğrenmenin bunama üzerindeki etkisi, en yeni ilaçlarla elde edilebilecek etkiden çok daha yüksek.

 

3. Dili daha iyi duymayı sağlar.

İki dilli olmak daha gelişmiş dinleme becerilerini de beraberinde getiriyor. Çünkü beyin iki ya da daha fazla dilde yer alan farklı tipteki sesleri ayırt etmek için daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. (Krizman et al., 2012).

 

4. Dile daha duyarlı hale getirir.

İki dilli evlerde büyüyen küçük çocuklar, daha önce hiç duymadıkları dilleri bile ayırt edebiliyorlar. (Werker & Sebastian-Galles, 2011). Sadece farklı seslere maruz kalmaları bile, mesela İspanyolca ya da Katalanca gibi, İngilizce ve Fransızca arasındaki farkı fark edebilmelerini sağlıyor.

 

5. Hafızayı güçlendirir.

İki dilli ortamlarda büyüyen bebekler, tek bir dille büyütülenlere göre daha güçlü çalışan hafızalara sahipler. (Morales et al., 2013). Bu, zihinsel hesaplama, okuma ve daha pek çok hayati beceri konusunda daha iyi oldukları anlamına geliyor.

 

6. Aynı anda çok iş yapılabilir.

İki dilli insanlar bir işten başka bir işe daha hızlı geçiş yapabiliyorlar. Daha fazla bilişsel esneklik gösteriyorlar ve beklenmedik durumlara uyum sağlamayı daha kolay buluyorlar. (Gold et al., 2013)

 

7. Dikkati artırır.

İki dilli insanların dikkatleri üzerinde daha güçlü kontrolleri vardır. Dikkatlerinin dağılmasını çok daha kolay sınırlarlar. (Bialystok & Craik, 2010).

 

8. Aktivasyonu iki katına çıkarır.

İki dilli insanlarda artan dikkat ya da aynı anda çok iş yapabilmek gibi ciddi bilişsel gelişimler görülür. Bunun sebebi iki dilli insanların her iki dili de aynı anda aktif hale getirmesi ve sürekli hangisinin uygun olduğunu gözlemesidir. (Francis, 1999). Tüm bu gidiş ve gelişler önemli zihinsel faydalar sağlıyor.

 

9. Görmenin yeni yollarını sunar.

Yeni bir dil öğrenmek kelimenin tam anlamıyla dünyaya bakışınızı değiştirir. Örneğin Japoncada (tıpkı Türkçedeki gibi), açık mavi ve koyu mavi için ayrı birer isim kullanıldığı için bu dili öğrenen bir İngiliz bu rengi farklı şekillerde algılamaya başlayabilir. (Athanasopoulos et al., 2010).

 

10. Anadilinizi geliştirir.

İkinci bir dil öğrenmek dikkatinizi dilin soyut kurallarına ve yapısına vermenize sebep olacağı için kendi dilinizde de daha iyi olmanızı sağlayabilir. Geoffrey Willans’ın dediği gibi, “Bir dili iyi anlamak için en az iki dili anlamanız gerek.”

 

Diğer kültürleri keşfetmenizi sağlar.

Tüm bu 10 faydanın ötesinde, yabancı bir dil öğrenmenin en güzel faydalarından birisi, başka bir kültürün içine dalmanızı ve kendi kültürünüzü başka bir kültürün gözünden görmenizi sağlamasıdır.
Başka bir dil öğrenerek “ikinci bir ruh” daha kazanabilirsiniz.
 
[Açıklama: Araştırmaların bazıları çok erken yaşlardan itibaren iki dil öğrenenleri kapsıyor, ancak yeni dil öğrenenlere yönelik sonuçlar da bulunuyor.)
Kaynak: http://www.spring.org.uk/2013/09/10-superb-psychological-advantages-of-learning-another-language.php
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ERKEN YAŞTA Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Faydası:
 
1. Farklı bakış açıları yakalarlar.
2. Yabancı dili eğlenerek öğrenebilirler.
3. Diğer ders ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar.
4. Yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirir.
5. Özgüvenlerinin artmasını sağlar.
6. Daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.
7. Çocuğun öğrenme hızı yetişkine göre daha hızlıdır.
8. Çocukların dil öğrenmesi için yurtdışında yaz okulu programları vardır.
9. Bambaşka bir kültür içinde yaşarlar.
10. Konuşmaktan çekinmezler.
 
Kaynak: https://edumag.net/erken-yasta-yabanci-dil-ogrenmenin-10-faydasi/
 
 
 
10 Maddede YABANCI DİL ÖĞRENMENİN Faydaları:
 
  1. Yabancı dil bilmenin özgüven gelişimine olumlu katkısı olur. Daha fazla kişi ile daha rahat iletişim kurabilme ve yeni insanlarla tanışma imkanı sunar.
  2. Yurt dışı seyahat, yabancı ülke ve kültürlerini tanımak kolaylaşır.
  3. İş bulma aşamasında dil bilmeyenlere göre birkaç adım öne çıkmanızı ve istihdam şansınızı artıracak; ayrıca daha yüksek bir ücret bekleyebileceksiniz.
  4. Ufkunuzu genişletip dünyaya daha açık olacaksınız.
  5. Kelime bilginizi genişletirsiniz.
  6. Bir dil öğrenmek beyniniz için mükemmel bir egzersizdir.
  7. Çeviri gerekmeden uluslararası film, müzik ve edebiyatının (sanatının) tadını çıkarabileceksiniz.
  8. Çok dilli olmanız sizi çoklu görevlerde daha iyi yapar ve hafızanızı geliştirir.
  9. Sosyal medyaya kolay erişim imkanı sağlar.
  10.  Geç bunarsınız. :)
 
Kaynak: https://edumag.net/galeri/10-maddede-yabanci-dil-ogrenmenin-faydalari/
 
 
 
 
 
 

 

YDYO HABERLERİ

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Sosyal Medya Hesaplarımız
 
   

Bologna - YÖK